Dünyanın Gözü Kulağı İstanbul'da Oldu
haberler-75-iftv-resim-jpeg.jpg IFTV ULUSLARARASI İSTANBUL FİLM TV FORUM VE FUARI yoğun ilgiyle tamamlandı. Küreselleşme ile birlikte yayıncılık sektörü, gelişen teknoloji ve araçlarla birlikte sınırları aşarak tüm dünyada karar vericileri etkiler hale gelmiştir. Yönetimlerin politikalarını ve icraatlarını halka tek duyurma kaynağı olan medya bu özelliği ile büyük bir güç edinmiş ve toplumsal iletişimde vazgeçilemez bir yere sahip olmuştur.

Bununla birlikte teknolojik gelişmeler erişilebilirliği artırmış geleneksel mecralar yeni medya ile zenginleşmiştir. Ülkeler kültür ihracını bu yolda yaparken ülke algılarını da bu şekilde inşa etmektedirler.

Dünyada bu gelişmeler yaşanırken Türk medya sektörü buna uyum sağlayarak son yıllarda tüm dünyada adından söz ettirmeyi başarmıştır. Türkiye kendi dizilerini, programlarını ve formatlarını yılda yaklaşık 80 ülkeye ihraç ederek 250 milyon dolar gelir elde eder duruma gelmiştir. Dahası beş yüzden fazla televizyon ve bine yakın radyo kuruluşuyla Türkiye, yayıncılıkta olağanüstü geniş ve zengin bir kapasitesinin olduğunu göstermiştir.

Tam bu noktada gelişmelerden doğan bir ihtiyaç sonucu, Türk medya sektöründeki en büyük sivil toplum kuruluşu olan Meslek Birliğimiz, geçtiğimiz yıllarda üç kez başarıyla yürüttüğü projeyi yeni bir seviyeye taşıma kararı almıştır. Üç yıl içinde 700’ü yurt dışından 75 ülkeden olmak üzere 6.000 ziyaretçi, 200 markaya ve 150 konuşmacı ev sahipliği yapmış olan etkinlik, 2017’den itibaren IFTV Uluslararası Film TV Forum ve Fuarı adı altında sektörün buluşma noktası olacaktır diyen RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy ve Yönetim Kurulu ile organizasyonun yapıldığı fuar Türkiye genelindeki Radyo Televizyon yayıncıları ile birlikte İFTV Uluslararası İstanbul Film ve Televizyon Fuarı gerçekleştirildi.

Yurt dışından katılan konuşmacı Neden Fuarın açılımında RADYO ismi kullanılmadı diye sordu. Ancak sorusu cevaplanmadı.