Isparta Barosu Dünya Çocuk Hakları Gününü Kutladı
haberler-33-baro-cocuk-haklari-resim.jpg 20 Kasım, DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ “1989 yılında 193 Birleşmiş Milletler üyesi ülke tarafından imzalanan Çocuk Hakları sözleşmesine göre, sözleşmeyi İmzalayan ülkeler; cinsiyet, ırk, din, dil ve sosyal statüye bakmaksızın , çocuğu güvenli ve sağlıklı koşullarda barındırmayı, eğitim hakkı tanımayı, yaşama hakkı vermek gibi temel hakları tanımayı taahhüt etmiştir. Kısacası sözleşmeyi imzalayan her ülkenin çocuğa karşı eşit ve adilce davranma yükümlülüğü vardır.

                 Çocuğa yönelik ihlalleri gündemde tutmak için kutlanan bu gün aslında dünya genelinde acı  bir gündür. Bu gün; bırakın eğitimi, yiyecek, yemek ve su bulamayan çocukların her gün açlıktan ve susuzluktan öldüğünü bildiren bir gündür.  Dünyanın her bir yanında kaçırılan, cinsel istismara maruz kalan,  küçük yaşta zorla evlendirilen, zorla çalıştırılan çocukların olduğunun farkındalık günüdür.  Her çocuğun hangi ülkede olursa olsun bulunduğu ülkede eğitim alma hakkı olduğu ve bulunduğu ülkenin çocukları ile aynı şartlar altında ve eşit olduğu hatırlatma günüdür.

                 Ülkemizde Aile ve Sosyal Politikalar  Bakanlığınca çocuklara yönelik yapılan ciddi çalışmaları takdir ile karşılıyoruz.  Ancak bu çalışmalar yeterli olmamaktadır. Çocuklara yönelik cinsel istismar ve her türlü şiddet engellenemiyor.   2016 adli İstatistiklerine göre ,  2006 yılında çocuklara yönelik cinsel istismar suçundan 3778 karar verilirken, 2016 yılından ise 21189 karar verilmiştir.  Son yılların en büyük insani krizini yaşıyoruz ve en ağır bedeli de çocuklar ödüyorlar. UNİCEF in verdiği bilgilere göre 2017 yılında Türkiye’de 490 binden fazla mülteci çocuk ülkemizin çeşitli bölgelerinde okumaktadır. Ancak aynı kayıtlara göre 380 binden fazla mülteci çocuk, okula gitmeyen kayıp kuşaktır. Bu çocukların bir çoğunun ülkelerine geri dönmeyeceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Hiçbir eğitim almayan ve ülkemize entegrasyonu sağlanamayan bu kayıp nesil için her türlü tedbirin acilen alınması gerekmektedir.

 

Engelli çocuklar konusunda da  aşılmamış ciddi sorunlar vardır.  Engelli çocuklara verilen haklar ve imkanlar maalesef kağıt üzerindir.   Görülen şu ki, Engelli çocukların eşit bir şekilde eğitime erişimleri yeterince sağlanmamaktadır. Özel Eğitim Sınıflarda bulunan çocukların sınıfları standartlara ve mevzuatlara uygun olmadığı gibi çoğu sınıflarda uzman eğitimci veya yeterli eğitmen bulunmamaktadır.

   Isparta Barosu Çocuk Hakları Komisyonumuz Baromuz bünyesinde faaliyete başlayalı  bir yıl olmuştur. Çok kısa bir süredir faaliyet gösteren komisyonumuz, baromuzun desteği ve değerli avukatlarımızın katkıları ile çocuklara yönelik çok anlamlı ve değerli faaliyetler yürütmüştür. Komisyonumuz çocuklara yönelik her türlü ihlal karşısında, çocuklara ve ailelerine hukuki destek sağlanmıştır ve sağlamaktadır. Komisyonumuz Çocuk Haklarının tanınması, korunması, uygulanması ve geliştirilmesi için çalışmalarına azim ve kararlılıkla devam edecektir yazılı açıklamasında bulundu.